Nejlepší přítel fotografa je odpadkový koš

Přijíždíte z focení a v emailu už vás netrpělivě očekávají  náhledy vybraných záběrů.

Takových náhledů dostanete z jednoho focení cca 20-25, z těch si vyberete fotografie, které budeme upravovat do finální podoby.

A náhledů není zrovna málo. Bude před vámi krásný, ale náročný úkol. Vybrat si ty nejlepší. Někdy vám to přivodí pár vrásek na čele, zvláště u rodinných fotografií. Děti jsou nádherné všude, tátovi to taky sluší, ale nevypadáte tady trochu tlustě? A tady jste si špatně položili ruce a na jiné se vám trochu rozcuchal účes. Ach jo, jak vybrat tu nejkrásnější?

Když jsem začínala s focením, měla jsem za sebou řadu odborných školení a nákladných kurzů. A nejcennější poučení? Nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš! Je třeba třídit a nelítostně mazat. Dokázala jsem vybrat nejlepší záběr.Tak aby seděla kompozice, barevnost, výraz. A víte, co se občas stalo? Vám se vybraná fotka tak úplně nelíbila a dali jste přednost jiné.

S digitálním fotoaparátem není problém nafotit obrovské množství záběrů. Ale součástí práce fotografa je i zpracování hotových záběrů. A to je taky napínavá část. Umělecky dokáži vybrat tu jednu jedinou nejlepší fotografii, opravdu ano. Ale vy toužíte po tom, aby byla fotka opravdová. A to rozpoznáte jedině sami. Honzík se sice usmívá nádherné, ale normálně se směje jinak. A Alenka tady nemá ty své roztomilé dolíčky. Co na tom, že se jedná o dokonale barevně a kompozičně provedenou fotku? Chybí v ní emoce vás nebo vaší rodiny. Tak jak jste se v danou chvíli cítili, tak jak jste momenty skutečně prožívali.

Proto to nebudu já, kdo vybere nejlepší fotografii, tento úkol je na vás.

Večer po focení usedněte k počítači se sklenkou vína a vyberte si záběr, kdy jste to skutečně vy. Vaše emoce a váš výraz. U každé fotografie se zpočátku zastavte jen pár vteřin. Musí vás oslovit. Bude na vás volat, že ona je ta pravá. Poznáte to. Nenechte si s výběrem radit. Vaše srdce bude tím nejlepším průvodcem.

A nezapomeňte, nejlepším přítelem je odpadkový koš.