Seznamte se s…

PROMO focení je pro mě stálou vzpruhou i inspirací.

PROMO focení mi rozšiřuje obzory.

Poznávám nejen nové lidi, ale mnohdy i pro mě zcela nové obory.

Vždy se ale cítím motivovaná obrovskou pílí, kreativitou  i nadšením mých klientek. Jejich úžasnou schopností myslet pozitivně i když je to často těžké…

Chcete se také inspirovat? A možná i dovědět něco nového?

Dnes třeba na téma Dornova metoda pro zvířata.

Seznamte se s Lenkou!

Lenko, jsi zaměstnaná a k tomu vedeš lekce jógy a pracuješ se zvířaty pomocí Dornovy metody. Kromě toho se staráš o vlastní koně…

Jak se to dá všechno stihnout?

No, člověk se nenudí, to je pravda, ale celý život jsem po tom vlastně toužila, takže konečně dělám to, co mě baví a opravdu naplňuje. Několik let jsem ale strávila studiem – jak jógy, tak i Dornovy metody pro zvířata a budováním co nejpřirozenějšího koňského domova.

Jóga mi vstoupila do života zhruba před deseti lety, díky ní se cítím dobře, psychicky i fyzicky. Jsem ráda, že je o ni zájem, lidé si přijdou večer uvolnit mysl, odložit starosti a stres, posílit a protáhnout tělo. Člověk se pak cítí mnohem lépe.

O Dornovu metodu jsem se začala zajímat hlavně kvůli svým zvířatům, abych jim mohla a uměla pomoci a ulevit. Mimo dornovku praktikuji ještě jiné jemné fasciální techniky, dle individuální potřeby zvířete. Když pak vidím výsledek, ať u psa nebo u koně, je to úžasný pocit.

Péče o koně nám zabere poměrně dost času, jsou celoročně venku, ale i tak samozřejmě krmíme senem, které si děláme sami. Neodpadá nám ani kydání hnoje, individuální přikrmování a ošetřování. Seno podáváme formou hromádek, rozmístěných po pastvině, takže koníci popocházejí a nestojí celou dobu na jednom místě u krmelce. Mají zde rozmanitý terén, lesíky, pahorky, a tak se nenudí.  Pobyt venku, v pohybu a se stádovými druhy – to jsou asi nejdůležitější věci, které koně potřebují – dá se tak předejít mnoha onemocněním, koně jsou zdravější, spokojenější a dožívají se vyššího věku. V tomto ohledu mám vlastně zpětnou vazbu od koní, které ošetřuji, bohužel víc problémů mají koně, kteří jsou v boxech…

A proč jóga a práce se zvířaty? Přijde mi to jako zvláštní spojení…

Má to k sobě docela blízko. Loni v létě jsem pořádala cvičení jógy přímo u koní. Opravdu jsme cvičili venku na trávě v chládku, za zpěvu ptáků a přítomnosti našich koníků. Bylo to úžasné, letos to plánuji znovu. Zvířata a příroda jsou pro mne balzám na duši, zrovna tak jako cvičení ásán. A když se to propojí, je to ještě silnější. V přírodě člověk lépe dýchá a blízkost nebo doteky zvířat jsou uklidňující. Navíc například při jízdě na koni člověk také posiluje hluboký stabilizační systém nebo pánevní dno, stejně jako při jógovém cvičení.

Jóga mě naučila také větší trpělivosti a rovnováze – té vnitřní, i té fyzické. A to je při práci se zvířaty potřeba.

Co je Dornova metoda? A pro koho se hodí?

Je to jemná manuální technika, která ošetřuje opěrný aparát a navrací chybná postavení kostí a kloubů v těle člověka nebo zvířete do správné, tedy fyziologické polohy. Tato terapie se provádí při pohybu ošetřovaného. Pohybem se zapojí do činnosti svalový aparát. Svaly za pohybu nevytvářejí ochranu, ale aktivně spolupracují.

Jak poznám, že ji můj pejsek potřebuje?

Posuny kostí a kloubů se projevují různě, pejsek může začít kulhat, může být citlivý na náhodný dotek nebo neochotný jít na procházku. Všeobecně si majitelé psů mnohdy neuvědomují, jak může běžná manipulace se psím tělem ovlivnit zdravotní stav jejich čtyřnohého kamaráda. K nejčastějším chybám patří nešetrné utírání tlapek, trhání za obojek,  pohyb  psa na plovoucích podlahách, skoky z nábytku nebo z auta.. Tyto úkony dlouhodobým opakováním poškozují psí páteř a  klouby.

Musím následně pracovat s pejskem i doma? Pokud ano, budu to umět?

Dornovu metodu provádí pouze terapeut. Působí jemným tlakem prstů nebo dlaně  na kosti a klouby. Důležitá je hmatová dovednost a znalosti anatomie. Při provádění terapie je velmi důležité dodržet pracovní postup. Metodika Dornovy metody  pro zvířata byla zpracována na základě znalostí biomechaniky těla a každý hmat má své opodstatnění.

Jak často je potřeba za Tebou chodit, aby byl vidět výsledek?

Pokud se podaří vrátit kosti a klouby do správné polohy a uvolnit pojivové tkáně, nastane úleva a další návštěva zhruba po jednom měsíci je už kontrolní.  Nejúčinnější je vždy prevence. Pravidelná kontrola předchází mechanickému poškození a předčasnému opotřebení chrupavek a kloubů. Vždy záleží na aktuálním stavu zvířete. Pokud je zdravotní stav a projev zvířete v pořádku, doporučuje se preventivní ošetření 1x ročně.

Mají to zvířátka ráda?

Při ošetření zvířat, která za sebou mají špatné zacházení a velkou psychickou zátěž, se řeší nejen návrat do fyziologického stavu, ale také psychické vzorce v pamětích tkání. Sama mám jednu fenku z odkryté množírny a tak vím, že při práci s ní je zapotřebí velké citlivosti.

Jinak si to zvířátka velmi užívají, úplně se uvolní, dokonce i usínají 😊. 

Jak se ti fotilo s naší labradorkou Nelinkou? J

Focení bylo moc příjemné. Nelinka je ten nejhodnější a nejmazlivější pejsek, kterého jsem snad kdy potkala.

Překvapilo Tě během focení něco? Kromě Nelinčiných chlupů po celém oblečení… J

Ani chlupy mě nepřekvapily…to k tomu prostě patří. A vzhledem k Nelinčině jedinečné povaze mě ani nepřekvapilo, že po dlooouhém uvítacím procesu následovala pozice „lehnu si na záda a ty mě drbej na bříšku“ . 😊 Je mi jasné, že zvířata nemůžou pózovat tak, jak zrovna potřebujeme. Od Nelinky bylo moc hezké už jen to,  že s námi vůbec byla ochotna chvíli fotit 😊.

Ani focení jógových ásán není snadné. Překvapilo mě například to, že pozice, o které si myslím, že je jednoduchá a bude dobře vypadat, nakonec vůbec dobře vypadat nemusí, nebo zase naopak.

Jaký jsi měla z focení pocit?

Už jen fakt, že se k Tobě ráda vracím vypovídá o tom, že se ve Tvém ateliéru cítím dobře a dokážu se uvolnit. Líbí se mi, že dokážeš vycítit to, co člověku sedí a navedeš ho tak, aby výsledná fotografie vypadala dobře.

K čemu Ti pomohou fotografie od nás?

Tyto fotografie jsou nezbytným doplňkem mých webových stránek. Zachycují to, co dělám a nabízím. Lidé si tak dovedou lépe představit, jak zvířecí terapie nebo jógová hodina probíhá. 

V čem by měly být jedinečné?

Fotografie zachycují podstatu mé práce, a to je souznění. Ať už jde o souznění se zvířetem, s jeho duší i tělem, nebo se sebou samým. V tom je jejich jedinečnost.

Co bys s jejich pomocí chtěla sdělit návštěvníkům webu?

Z webu by měla být cítit radost, kterou mi moje práce přináší. Že je přirozené žít v souladu s přírodou, a že je potřeba znát a respektovat potřeby těla, abychom sobě nebo svým čtyřnohým kamarádům pomohli udržovat zdraví – fyzické i duševní.