Jarní úklid

Tak jaro už je asi opravdu tady! A s ním i obvyklá jarní únava, jarní úklid, jarní detox… a nevím, co ještě dalšího.

Nepřipadá vám to taky divný? No není to skoro protimluv? Jak mám asi v době, kdy se potýkám s jarní únavou uklízet?

Já osobně už několikátý rok plánuju přesunout jarní úklid na zimu. Večery jsou dlouhé, počasí že bys psa nevyhnal, tak proč toho nevyžít a nevyházet kostlivce a jiný nepořádek ze skříní a šuplíků… No asi je vám jasné, že stále zůstává u toho skvělého plánu. Nicméně nějaké změny asi s jarem fakt potřebuju. Teda musím říct, že představa velkého celodenního úklidu, mě fakt dost děsí… Zjistila jsem, že pro mě je mnohem přijatelnější myšlenka, že každý den uklidím aspoň něco. No každý den taky úplně ne 🙂 Ale nechám si na to maximálně 15 minut. Není to moc, že? Čtvrt hodinky si ve svém nabitém rozvrhu taky najdete, ne? A víte, co se dá za 15 minut všechno stihnout? Překvapivě docela dost. Třeba uklidit 2 poličky v koupelně nebo šuplík se spodním prádlem, probrat účty nebo třeba vyházet staré časopisy… a NEBO SI ZARÁMOVAT A POVĚSIT NOVÉ FOTKY. To je totiž další spolehlivá metoda vítání jara. Pořiďte si do bytu něco nového, ve svěžích jarních barvách… můžou to být třeba nové polštáře, závěsy do obýváku, rozkvetlé petrklíče a nebo třeba (jako v mém případě) rámečky na fotky.

Můžete si z nich doma udělat malou galerii s fotkami Vašich blízkých. Pokud máte ještě malé děti, můžete ji každý rok na jaře obměňovat. Nebo ji rozšiřovat o aktuální fotografie. A pokud už máte děti velké jako já, můžete si zarámovat pár fotek z jejich dětství.

Pokud děti nemáte, můžete si naskenovat vlastní fotky z dětství. Já našla třeba tuhle svoji fotku s bráchou…

Pokud se fotíte v našem Fotoateliéru, materiálu máte jistě dost. A pokud ne, proč to nenapravit! Právě ateliérové fotky jsou totiž pro tyto účely úplně nejlepší. Jejich jednoduchost a a čistota nerozptylují a naopak uvolňují prostor pro emoce, široké úsměvy, výraz v očích… prostě pro vás.

Já mám na stěnách (ale nejen na nich) nejraději fotky černobílé. Proč? Přesně z těch důvodů, o kterých jsem právě hovořila: Kvůli jejich čistotě a zaměření na výraz. Černobílé fotografie se navíc hodí do každého interiéru – bez ohledu na to, jak ho máte zařízen. Tak hurá do toho! Určitě doma najdete vhodné zákoutí nebo volné místo na stěně, které by stálo za oživení. Pokud jde o rám nebo fotografie, v žádném případě nejde o bůhvíjak závratnou investici.

A jak jsem postupovala já? Osobně mám ráda asymetrii, a tak jsem koupila každý rám jinak velký.

Fotografie pak můžete více méně nahodile rozmístit na stěnu – třeba tak, jako to mám já v ateliéru.

Pokud nemáte zatím dost fotek, nevadí. Do některých rámečků můžete prozatím vložit třeba nějakou nenápadnou černobílou grafiku. Že nemáte? Nevadí. Co třeba kousek jednoduchého balicího papíru s grafickým vzorem. Taky nemáte? Tak skočte do nejbližšího papírnictví. Určitě něco objevíte a zbytek můžete použít například na narozky.

Tak já už vás nechám tvořit.

Přeju vám krásné rozkvetlé jaro!

A bez jarní únavy!

Jana